شمع های تولد

شمع های تولد

تولد زیباترین و خاص ترین خاطره

جشن تولد ، ریشه ای بزرگ در تاریخ بشریت دارد که از اولین آن تا الان تغییرات زیادی کرده و روز به روز کامل تر شده است. به طور کلی این مراسم یکی از مهم ترین روز های زندگی هر فرد است که دوست دارد در آن روز تزئیناتی انجام دهد و جشن و شادی را از دست ندهد.

قبل و بعد از اختراع تقویم، تولدی وجود نداشت!

علت این امر یک موضوع بیشتر نیست و آن ندانستن تاریخ تولد است! در گذشته حتی پس از اختراع تقویم های مختلف به ثبت تاریخ، تولد افراد اهمیتی داده نمی شد و فقط تاریخ مرگ فرمانروایان بزرگ یا اشخاص خیلی مهم ثبت می شد. حتی تا همین چند دهه پیش در ایران هم تاریخ متولد شدن افراد پشت جلد قرآن های پدربزرگشان بود!

فرعون مصر اولین تولد تاریخ را برای خودش گرفت!

طبق اسناد قدیمی تاریخی و نظر مورخان، اولین تولد تاریخ جهان ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح در مصر برای یکی از فراعنه ی مصر باستان برگزار شده است. در این جشن برده ها حضور داشته اند و عفو عمومی بزرگی شامل زندانیان و محکومان شد.

اتفاق نظر تاریخ‌دانان این است که آغاز جشن گرفتن متولد شدن یک فرد از ایران و مصر آغاز شده است و سپس به یونانیان هم انتقال یافته است. پیش از ظهور حضرت مسیح روز تولد سزار، پادشاه روم طبق حکم مجلس سنای رومیان، جزو اعیاد ملی امپراتوری روم شناخته شد و هر ساله در آن روز جشن بزرگی برپا می شد.

با ظهور حضرت مسیح، تولد از بین می رود

با ظهور دین مسیحیت، این جشن کم رنگ شد و تا مدت زیادی از بین رفت. کلیسای مسیحی رسم برگزاری جشن تولد را متعلق به بی دین ها و بت پرستان می دانست اما از قرن ۴ ام میلادی به بعد، این تفکر شروع به تغییر کرد و ۲۵ دسامبر، توسط کلیسا به عنوان روز میلاد حضرت مسیح در نظر گرفته شد و از همین جا جشن کریسمس (Christmas) به وجود آمد.

برگزاری جشن برای کودکان و زنان

تا قرن ۱۲ میلادی جشن مختص اشراف زاده ها، تاجران و مردان مهم بود. برای اولین بار در آلمان به برگزاری جشن تولد برای زنان رغبت نشان داده شد و این جشن برای خانم ها هم برگزار گردید.

کیک و شمع برای تولد

نخستین بار آلمانی ها از قرن ۱۳ میلادی در تولد کودکان خود، کیک برش می دادند. هم چنین آن ها شمع های کیک که تعداد آن با سن فرد برابر بود را از طلوع آفتاب تا پس از غروب آفتاب روشن نگه می داشتند.

برای کودکان خود جشن بگیرید تا زود تر بزرگ شوند!

طبق مطالعه روانشناسان، گرفتن جشن تولد برای کودکان ۳ تا ۶ ساله موجب احساس بزرگی، تغییر رفتار و تحریک هورمون های رشد می شود که باعث رفتار سنجیده تر کودک می شود.

هدیه تولد، زیباترین یادگاری

هر فردی علاقه دارد که در روز تولدش مورد توجه دوستان و آشنایان قرار بگیرد. حتی با یک پیام کوتاه تبریک تولد! معمولا آدم ها هدیه های این روز خود را فراموش نمی کنند و همیشه قدر دان کسانی که به آن ها تبریک می گویند هستند.