انواع پارافین 

انواع پارافین 

انواع پارافین 

پارافین ماده ای پرکاربرد است که به دو حالت جامد و مایع وجود دارد. ممکن است پارافین را فقط در شمع بیابید اما بهتر است بدانید که کاربرد این ماده در زندگی روزمره بیشتر از این هاست. یکی از خدمات کاریزما کیا فروش پارافین با کیفیت است. در این نوشتار با انواع پارافین و کاربرد آن آشنا می شویم.

پارافین جامد

پارافین جامد خوراکی

شاید از شنیدن این عبارت متعجب شوید اما پارافین انواع خوراکی نیز دارد. زمانی که برای تصویربرداری احشای شکمی خود توسط اشعه ی ایکس مراجعه می کنید به شما گفته می شود که ماده ای را برای سهولت این کار مصرف کنید. این ماده ی حاجب سبب افزایش کیفیت تصویر می شود. ممکن است شما نیز تاکنون بدین منظور از ماده ی حاجب خوراکی استفاده کرده باشید بدون آن که بدانید این نوعی پارافین خوراکی ست.

پارافین جامد بهداشتی

پارافین به اشکال مختلفی در صنعت لوازم آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی نرم کننده ها، پماد ها و کرم ها از پارافین ساخته شده اند. در قدیم از این ماده برای برای حالت دادن به مو به جای ژل استفاده می شد. بهتر است بدانید وازلین نیز نوعی پارافین است.

پارافین جامد صنعتی

در صنعت از این ماده برای کاهش اصطکاک بین سطوح متحرک استفاده می شود. استفاده از پارافین به عنوان روان کار سبب سهولت حرکت اجسام و دستگاه های صنعتی به روی یکدیگر می شود.

کاربرد دیگر آن مربوط به صنعت لاستیک سازی است که به این منظور از نوع خاصی پارافین به نام گرانول استفاده می شود.

پارافین مایع

پارافین مایع انواع مشخصی ندارد. نوع مشهور پارافین که در شمع سازی از آن استفاده می شود همان پارافین مایع است. کاربرد و فروش پارافین مایع بیشتر از نوع جامد است چرا که معمولا برای شمع سازی و پارافین تراپی مورد استفاده قرار می گیرد. البته در صنعت این گونه نیست. برای پارافین مایع کاربرد های صنعتی متعددی در نظر گرفته شده است. از جمله‌ی آنها صنعت لاستیک سازی، باتری سازی، شمع سازی، کابل سازی و کبریت سازی می باشد. البته کاربرد های این نوع پارافین به همین موارد ختم نمی شود. صنایعی مانند تولید واکس، رنگ، چسب، سیمان، نساجی، صنایع دفع آفات نباتی، صنایع دفاعی و صنایع بسته بندی از نمونه های دیگر کاربرد پارافین مایع است. پیشگیری از زنگ زدن سطوح آهنی و نیز دفع گرد و غبار و رطوبت از سطوح فولادی و آهنی از کاربرد های دیگر این نوع پارافین است.

با نگاهی به زندگی روزمره خود می توانید موارد مصرف دیگری برای پارافین مایع بیابید. این ماده در پرینتر های حرارتی به عنوان پایه ی مرکب جامد استفاده می شود. همچنین برای کاهش اصطکاک چوب های اسکی با برف کاربرد دارد. در مداد شمعی نیز نوعی از پارافین مایع به کار رفته است.

از کاربرد های آرایشی آن می توان به ساخت کرم های مرطوب کننده اشاره کرد. همچنین واکس های موبر و وازلین از پارافین مایع ساخته شده اند.

پارافین شمع

همان طور که گفته شد پارافین کاربرد وسیعی در صنایع دارد اما همچنان شناخته شده ترین کاربرد آن در شمع سازی ست. کاریزما کیا با فروش پارافین مرغوب و مناسب آماده ی خدمت رسانی به علاقه مندان به هنر شمع سازی می باشد.